Instalacja przetwarzania odpadów komunalnych w Trzebani powstała w ramach Grupy Projektów Funduszu Spójności, która to grupa obejmowały budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebani oraz zamknięcie i rekultywację 13 gminnych składowisk odpadów o łącznej powierzchni ok. 30 ha, niespełniających wymogów ochrony środowiska.
Zakład Zagospodarowania Odpadów w Trzebani stanowi nowoczesną, wysoko zaawansowaną instalację technologiczną do zagospodarowania i unieszkodliwiania poszczególnych strumieni odpadów komunalnych, spełniającą najwyższe wymogi ochrony środowiska oraz w zakresie bezpiecznego unieszkodliwiania odpadów ulegających biodegradacji. Odpady przyjmowane są tu z 19 gmin subregionu leszczyńskiego, należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego.
Obiekt w Trzebani wyposażony jest w sortownię odpadów z selektywnej zbiórki, instalację segregacji mechanicznej odpadów zmieszanych i przygotowania biofrakcji, instalację fermentacji biofrakcji z odpadów komunalnych wraz z odzyskiem biogazu orazkompostownię odpadów zielonych. Na terenie obiektu znajdują się również: magazyn małych ilości odpadów niebezpiecznych, magazyn odpadów budowlanych oraz składowisko odpadów z pełną infrastrukturą towarzyszącą.
Instalacja fermentacji w Trzebani – dane techniczne
- fermentacja sucha, pionowa „Dranco” firmy OWS,
- przepustowość – 31 000 Mg/rok,
- moc zainstalowana elektryczna – 0,966 MW,
- moc zainstalowana cieplna – 1,394 MW,
- średnia ilość uzyskanego biogazu z 1 Mg odpadów – 100 Nm3,
- średnia zawartość metanu w biogazie – ok. 60% CH4,
- buforowy zbiornik biogazu o pojemności 1500 m3.
– W instalacji biogaz uzyskany podczas procesu beztlenowej fermentacji kierowany jest na stację dwóch kogeneratorów oraz do kotłowni. Kogeneratory przetwarzają energię chemiczną zawartą w biogazie na energię elektryczną oraz cieplną – wyjaśnia Adam Pelec, kierownik Działu Fermentacji i Kompostowni w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Trzebani. – Energia elektryczna wykorzystywana jest na potrzeby Zakładu, a nadwyżka kierowana jest do sieci, gdzie zostaje sprzedana firmie posiadającej koncesję na obrót energią elektryczną – dodaje. Energia cieplna wydzielona podczas spalania biogazu w kogeneratorach jest kierowana do węzła cieplnego znajdującego się w zakładowej kotłowni.
Kotłownia wyposażona jest w 2 kotły wodne służące do wytworzenia ciepła centralnego ogrzewania (co) oraz ciepłej wody użytkowej (cwu) oraz 2 kotły parowe służące do wytwarzania pary technologicznej kierowanej do podgrzewania wsadu do procesu fermentacji. Oba rodzaje kotłów pracują na biogazie z procesu fermentacji.