Poznańska instalacja do odzysku odpadów biodegradowalnych zlokalizowana jest na północnych obrzeżach Poznania, w bezpośrednim sąsiedztwie składowiska odpadów miasta Poznania w Suchym Lesie. Obok Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych jest kluczowym elementem systemu, który pomaga w wywiązaniu się z obowiązku recyklingu odpadów ulegających biodegradacji.
Instalacja stanowi zaplecze techniczne umożliwiające przetwarzanie w procesie fermentacji i kompostownia selektywnie zebranych odpadów biodegradowalnych tj. odpadów zielonych pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów i parków oraz odpadów kuchennych.
Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Dodatkowe pieniądze na realizację inwestycji stanowiły między innymi pożyczka z NFOŚiGW oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
– Instalacja do odzysku odpadów biodegradowalnych została uruchomiona w 2016 roku. Niebagatelny wpływ na powstanie obiektu miały wymogi Unii Europejskiej. Konieczność realizacji infrastruktury do przetwarzania odpadów biodegradowalnych wynikała z obowiązku selektywnego zbierania tego typu odpadów i potrzeby efektywnego ich zagospodarowania, z wykorzystaniem energii zawartej w odpadach. Takie postępowanie z odpadami stanowiło priorytet UE, uwzględniało bowiem – określoną w dyrektywach – hierarchię postępowania z odpadami – mówi Maciej Nowicki, dyrektor ds. energetycznych z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. – Co więcej, Krajowy Plan Gospodarki Odpadami przewidywał konieczność zbiórki odpadów biodegradowalnych zarówno z gospodarstw domowych, jak i z obiektów zbiorowego żywienia. Ponadto, zgodnie z WPGO dla województwa wielkopolskiego, konieczne było zapewnienie przetwarzania selektywnie zebranych odpadów zielonych i innych bioodpadów oraz wytwarzanie z nich produktu o właściwościach nawozowych – twierdzi Maciej Nowicki.
Zastosowanie w obiekcie nowoczesnej technologii przyczynia się do dotrzymania standardów ochrony środowiska w regionie. Dodatkowo pozwala ona na osiągnięcie wysokiego poziomu odzysku energii z odpadów oraz recyklingu materii organicznej w trójstopniowym procesie przetwarzania. Przetwarzanie selektywnie zebranych odpadów biodegradowalnych z jednoczesnym pozyskaniem biogazu pozwala również zmniejszyć emisję metanu i innych gazów cieplarnianych do środowiska. Unieszkodliwianie biogazu przez spalanie w agregatach prądotwórczych obniża emisję dwutlenku siarki i tlenków azotu.
– Instalacja rocznie przerabia około 42 tys. ton odpadów, w tym odpady zielone pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów i parków oraz odpady biodegradowalne, czyli odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych – wyjaśnia dyrektor Nowicki.
Instalacja składa się z dwóch podstawowych segmentów technologicznych:
- instalacji fermentacji suchej odpadów zbieranych selektywnie, z segmentem energetycznego wykorzystania biogazu,
- instalacji kompostowania intensywnego w systemie zamkniętym odpadów powstałych po procesie fermentacji oraz odpadów zielonych zbieranych selektywnie, z późniejszym dojrzewaniem odpadów w pryzmach na placu pod wiatą.
Proces fermentacji suchej prowadzony jest w 7 komorach fermentacji. W wyniku prowadzenia fermentacji wytwarzany jest biogaz w ilości ok. 150-250 m3/h materiału wejściowego. Rocznie instalacja wytwarza ok. 2200 MWh energii elektrycznej, z czego część wykorzystywana jest na potrzeby własne instalacji, a reszta sprzedawana do ogólnokrajowej sieci elektroenergetycznej. Energia cieplna produkowana jest na poziomie 2000 MWh/rok, w większości wykorzystywana na potrzeby technologicznych instalacji.
– Wytwarzany biogaz jest uzdatniany poprzez oddzielenie kondensatu, odsiarczanie i zagęszczanie. Po uzdatnieniu jest kierowany do zbiornika biogazu, a następnie do modułu wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Biogaz jest wykorzystywany w 2 zespołach prądotwórczych, w których następuje produkcja energii elektrycznej i cieplnej. Energia elektryczna wykorzystywana jest na potrzeby własne całej instalacji, a reszta sprzedawana do ogólnokrajowej sieci elektroenergetycznej, natomiast energia cieplna wykorzystywana jest tylko na potrzeby własne – podsumowuje Maciej Nowicki.
Instalacja fermentacji w Suchym Lesie – dane techniczne
- przepustowość docelowa – 42 000 Mg/rok,
- łączna moc znamionowa elektryczna – 2200 MWh,
- energia cieplna – 2000 MWh/rok,
- moc cieplna – ok. 500 kW,
- sprawność wytwarzania energii elektrycznej – powyżej 38%, przy zasilaniu gazem o zawartości CH4 powyżej 45%.